Budowa instalacji domowych

Budowa domu to nie tylko postawienie ścian, pomalowaniu i umeblowaniu całej powierzchni mieszkalnej. Nieodłącznym elementem budynków mieszkalnych są wszelkiego rodzaju instalacje. Cały montaż wszelkiego rodzaju instalacji może okazać się nie lada wyzwaniem dla nie jednej osoby. Na szczęście rozwijająca się technika w znaczny sposób ułatwia nam całą pracę.

Elastyczne łączniki do instalacji domowych

Króćce elastyczne w instalacjachCała trudność w montażu całej sieci danej instalacji jest w łączeniu ze sobą poszczególnych elementów. W takiej sytuacji warto wykorzystać elastyczne łączniki. Króćce elastyczne w instalacjach są coraz powszechniej wykorzystywane we wszelkiego rodzaju instalacjach. Wyróżniamy dwa rodzaje króćców. Pierwszym z nich są elastyczne łączniki o różnych rozmiarach montowane przy pomocy obejm zaciskowych. Obejmy są dostosowane do rozmiaru łącznika i zazwyczaj dostajemy je w zestawie razem z zakupionym króćcem. Ten typ połączeń wykorzystywany jest np. w instalacjach wodociągowych lub kanalizacyjnych. Szybki montaż takich łączników pozwala nie tylko na szybsze połączenie nowej instalacji, ale też i na jej naprawę instalacji, która jest w ciągłym użytku. Drugim rodzajem łączników są króćce termoplastyczne, które pod wpływem wysokiej temperatury dostosowują swój rozmiar i kształt do dwóch łączonych ze sobą elementów danej instalacji. Wykorzystywane są zazwyczaj do łączenia ze sobą elementów instalacji elektrycznych. W tym przypadku poza króćcem nie potrzebujemy żadnych dodatkowych elementów. Dobrym przykładem króćców termoplastycznych są tak zwane mufy.

Elastyczne łączniki w znacznym stopniu ułatwiają montaż instalacji, zaoszczędzają nasz czas, jednocześnie nie obciążają naszego portfela. Jeden króciec w zależności od rodzaju i rozmiaru kosztuje od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Wraz ze wzrostem popularności wzrasta ich dostępność, obecnie możemy je kupić w każdym lepszym sklepie branżowym.